wtorek, 17 grudnia 2013

Ostatni projekt i ważne pytanie

Nie wiem czy to z wrażenia, czy ze zmęczenia, ale ostatnia sesja zdjęciowa, z ósmego moduły Mistrzów Kodowania uległa zniszczeniu. Uczniowie pracowali nad projektami związanymi ze świąteczną tematyką. Tym razem nie była to sobota, a wtorek popołudniu. Jednak funkcjonowaliśmy jak w sobotę, a niektórzy mówili, że jutro wolne. Nie obyło się bez łez, śmiechu i odrobiny czekolady. Pozostaje pytanie: co dalej ?

sobota, 14 grudnia 2013

Świąteczny zawrót głowy

Ostatnie spotkanie ósmy moduł - pewnie będzie tak że, nikt nie przyjdzie. Sobotnie zakupy  i przedświąteczny szał - już wszyscy uczniowie tym żyją. W piątek słyszałam kto do jakiego sklepu jedzie, gdzie są promocje i dlaczego warto przynosić do domu dobre oceny przed samiutkimi świętami ( sprytni są moi Mistrzowie). A tu proszę sobota 9:00 wszyscy są. Dobrze, bo przygotowywałam się do zajęć bardzo starannie. Tylko, że zupełnie niepotrzebnie.
Temat : KARTKA ŚWIĄTECZNA. 
Moja pomoc- ZBĘDNA!
Chciałam wprowadzić troszeczkę więcej współpracy i zaproponowałam  pracę w parach - BŁĄD!
Ja chcę sama!
Ja nie chcę z kimś sam chce!
To ma być moja kartka - nie wspólna!
Zazwyczaj praca w parze, małej grupie aktywuje jednych - drudzy Ci zmęczeni np. przygotowaniami do świąt mogą błyszczeć światłem odbitym od tych pierwszych.
Nie podczas zajęć z kodowania - każdy błyszczy swoim światłem.
Kartki i animacje też błyszczą .

WESOŁEGO SCRATCHOWANIA ŻYCZĄ MISTRZOWIE KODOWANIA- poprosili mnie  o taki wpis.
Dziękuję Wam za sobotnie poranki i życzę WESOŁYCH ŚWIĄT.



A to nasze prace:







sobota, 7 grudnia 2013

Udało się

Tym razem rozpoczęłam inaczej. Nic wam nie powiem i nie będę naprowadzała na rozwiązanie. Wy drodzy Mistrzowie krok po kroku nauczycie mnie jak stworzyć grę. Prostą, polegającą na losowaniu i odgadywaniu liczb. I co?
Zaczęło się tak jak zwykle, kiedy coś trzeba zrobić na lekcji?
Nie umiemy, nie wiemy, nie chcemy!!!
Było zupełnie inaczej - uczniowie udzielali mi instrukcji, co mam robić. I udało się -  stworzyłam grę. Teraz wiem, że nasze soboty mają sens.

Wyścigi

Podczas VII modułu Mistrzowie stworzyli grę polegającą na wyścigach duszków. Tak jak w realnym świecie był punkt startowy, tory i meta. Uczniowie doskonale wiedzieli, jak program ma działać. Małe trudności powstały przy tworzeniu skryptów - jednak przy tej ilości klocków potyczki tylko uczą. Wszyscy pracowali wytrwale - to Ja musiałam zachęcać do przerw.

czwartek, 5 grudnia 2013

Zamiana miejsc

4 grudnia odbyły się warsztaty -  oczywiście ze scratchowania! Uczniowie zamienili się rolami z nauczycielami. Pokazywali jak stawiać pierwsze kroki w gąszczu klocków. W warsztatach brały udział mamy i nauczycielki SP 41. Okazało się, że wszyscy zaproszeni goście byli bardzo, pracowitymi i pojętnymi uczniami. W godzinę opanowali tworzenie prostych skryptów.

Pierwszy raz miałam możliwość podpatrywania jak dzieci przekazują  dorosłym treści, z którymi do tej pory się nie spotkali. Z dużym spokojem i cierpliwością zachęcali do pracy i byli dumni z osiągnięć swoich podopiecznych (może to przyszli nauczyciele??).

Nie sądziłam, że scratch potrafi pogłębić więzy rodzinne i budować nowe nici porozumienia na płaszczyźnie rodzic- uczeń, nauczyciel - uczeń.
Wszyscy uczestnicy warsztatów wiedzą już, że nasze soboty to zabawa, ale też praca.

Dziękujemy, że mogliśmy pokazać ile umiemy.



środa, 4 grudnia 2013

W 14 minut dookoła skryptów

Czy 14 minut to mało czy może jednak dużo ? Czy w 14 minut mogą stworzyć skrypt uczniowie, którzy jeszcze nigdy nie bawili się Scratchem ? Czy z kilka klocków pozwoli opowiedzieć o tym z jakiego powodu warto uczyć się programowania ? Czy programowanie niesie radość ?


Dzisiaj mogę Wam powiedzieć, że tak. Podczas Radości 2.0, w sali nr 15 mieściła się strefa programowania.
Dzisiaj w naszej szkole, w czasie dwóch godzin lekcyjnych, uczniowie wędrowali przez pięć stref Radości 2.0. Każda klasa została podzielona na pięć zespołów. Jedną ze stref była strefa programistów. W czasie obecności w strefie uczniowie mieli do wykonania prosty skrypt. Tematem były korzyści związane z nauką programowania. Okazało się, że 14 minut to wystarczający czas na to, aby zrobić krótką animację. Dziękujemy wszystkim za radość, pomysłowość. Cieszymy się, że przyjęliście nasze zaproszenie.
Wybrane prace uczniów:



wtorek, 3 grudnia 2013

Radość 2.0

Jutro w naszej szkole wielkie święto. Odbędzie się Radość 2.0. Pod tym tytułem mieści jedno z zadań realizowanych w ramach Szkoły z klasą 2.0. Również Mistrzowie Kodowania znajdą tam swoje miejsce. Będziemy mieć strefę kodowania, a popołudniu uczniowie będą uczyć Scratcha rodziców i nauczycieli.

niedziela, 1 grudnia 2013

Zabawa i nauka.

Spotkaliśmy się szósty raz i stworzyliśmy kolejną grę. Zmienne nie są już trudnością. Praca uczniów przyniosła oczekiwany efekt. Powstały gry polegające na odgadywaniu liczb wylosowanych przez komputer. Niewielkie trudności w pracy polegały na "zjadaniu klocków" i rożnych zapisach w klockach ze zmiennymi. Uczniowie zapominali, że nie mogą wpisywać w odpowiedzi liczb, których nie ma w wybranym przedziale. Powstałe animacje będą wykorzystane w młodszych klasach. Pomogą w rozbudzaniu zdolności matematycznych u maluchów. Nasi Mistrzowie za kilka dni zamienią się w nauczycieli scratchowania. Po dzisiejszych zajęciach jestem pewna, że jako nauczyciele osiągną sukces.